• Vzájomné spoznávanie slovanských kultúr

     • Všetko sa to začalo 8. júna, keď sa tridsiati piati žiaci nášho gymnázia vybrali na cestu za novými zážitkami, priateľstvami a skúsenosťami. Naším cieľom bolo Gymnázium sv. Jána Pavla II. v poľskom meste Spiczyn neďaleko Lublina. Po náročnej ceste sme dorazili na miesto, kde nás čakalo samé prekvapenie.

      Vzájomné spoznávanie slovanských kultúr - Obrázok 1 Vzájomné spoznávanie slovanských kultúr - Obrázok 2
      V prvý deň  sme sa po večeri vydali do školy, ktorá bola od peknej ubytovne, kde sme bývali, vzdialená asi pol hodinu cesty. Zvedaví na to, čo nám Poliaci v škole pripravili, sme po vstúpení do školy ostali v nemom úžase. Tamojší študenti nás nielenže privítali s otvorenou náručou, ale nám aj tlieskali, dievčatám dali ruže a pocity únavy vystriedali neopísateľne pozitívne emócie.

      Po diskotéke a spoznávaní sa sme tešili na druhý deň a ďalšie zážitky s novými kamarátmi, ktorí nám svojou povahou a zmyslom pre humor boli skutočne veľmi podobní. Počas dňa stráveného v škole sme ukázali aj svoje väčšie či menšie tanečné, divadelné, kulinárske alebo mediálne schopnosti, ktoré v nás driemu. Vrcholom dňa bol futbalový zápas našich žiakov proti poľským, v ktorom sme sa statočne držali najmä v prvom polčase. Večerná opekačka s hudbou len dotvorila atmosféru skvelého dňa, v závere ktorého sme museli dať zbohom našim novým kamarátom.

      Vzájomné spoznávanie slovanských kultúr - Obrázok 3 Vzájomné spoznávanie slovanských kultúr - Obrázok 4
      Nasledujúce dni nadobudli poznávací charakter. Čakala nás prehliadka poľského historického mesta Lublin, ktoré vďaka piatim univerzitám a prítomnosti mnohých mladých ľudí získalo povesť rušného študentského mestečka. Pozreli sme si novogotický zámok postavený na mieste starého hradu, kaplnku Svätej Trojice so vzácnymi freskami a z hradnej veže sa nám naskytol očarujúci výhľad na mesto. Spoznávanie mesta pokračovalo prehliadkou Múzea lublinskej dediny. V nedeľu sme po svätej omši navštívili koncentračný tábor Majdanek, ktorý sa nachádza na predmestí Lublinu. Antonina Gajos, učiteľka poľského jazyka, nám poskytla množstvo informácií o živote väzňov, o masových vraždách a zverstvách, ktoré páchali nacisti. Štyri dni v Poľsku nás síce vyčerpali, no cestou domov boli naše myšlienky opäť pri Poliakoch a pri tom, čo im pripravíme, keď prídu k nám.
      Poľská návšteva na Slovensku bola už v mnohom iná ako tá naša u nich. V prvom rade sme sa viac zblížili a omnoho viac ako na prehliadky rôznych zaujímavých miest sme dbali na to, aby sme s poľskými rovesníkmi strávili veľa času a ešte viac ich spoznali.
      V prvý deň ich pobytu v Snine sme si pre nich pripravili privítanie v duchu ľudových tradícií, občerstvenie a diskotéku. Podobný program, ako bol v Poľsku, sme mali v piatok. Ukázali sme im náš školský deň a naučili ich karičku, ľudové piesne, skladať lego roboty a hrať anglické divadlo. Spoločne sme pripravili pohostenie a zasadili strom priateľstva. Večer sa k slovu hlásil futbalový ošiaľ, keďže na Majstrovstvách Európy futbalistov do 21 rokov sa v Lubline, ktorý sme týždeň predtým navštívili, stretli vo vzájomnom dueli reprezentácie Slovenska a Poľska. Naši futbalisti vyhrali nad Poliakmi 2:1, a tak sa tvárach hostí zračilo sklamanie.

      Vzájomné spoznávanie slovanských kultúr - Obrázok 5 Vzájomné spoznávanie slovanských kultúr - Obrázok 6
      Bolesť nôh ani oblačné počasie nás neodradilo od sobotňajšieho výstupu na Sninský kameň. Symbol nášho mesta nám pripravil veterné podmienky pripomínajúce skôr november ako jún. Výlet sme si veľmi užili, avšak väčšie zážitky nám pripravil večerný pobyt na internáte, kde bývali naši hostia. Zblížili sme sa a pri lúčení naši kamaráti netajili smútok, po tvárach im stekali slzy.
      V nedeľu ich pred odchodom čakalo ešte jedno prekvapenie. Nechali sme ich v tom, že nás už nikdy neuvidia, no v slnečné nedeľné ráno sme sa s nimi prišli rozlúčiť ešte raz. S úsmevom sme ich odprevádzali a v srdci sme my aj oni cítili, že by sme veľmi radi strávili spolu dlhší čas.

      Vzájomné spoznávanie slovanských kultúr - Obrázok 7 Vzájomné spoznávanie slovanských kultúr - Obrázok 8
      Dojmy študentov našej školy, ktorá sa do tejto výmeny pustila prvýkrát, sú pozitívne. Nielenže sme spoznali kultúru našich susedov, ale s viacerými sme nadviazali aj blízky vzťah. V mene všetkých mladých ľudí zúčastnených na tomto výmennom pobyte môžem povedať, že to bola jedna z najlepších skúseností v našich životoch a v kontakte s blízkymi z Poľska ostaneme ešte dlho. Veľké ďakujem patrí riaditeľovi poľského gymnázia Tomaszovi Żurawowi, nášmu riaditeľovi Jozefovi Lojanovi, ako aj poľským a slovenským pedagógom.                                 Šimon Čop, 1.AG

     • Jún vo Viedni

     • Prvý júnový týždeň sa 21 žiakom z našej školy splnil prvý z veľkých snov. Navštívili sme jeden z najväčších klenotov na Dunaji, Viedeň, ktorá patrí k najvýznamnejším kultúrnym centrám sveta. Je miestom stretnutí zahraničných umelcov, hudobníkov  a vedcov.

      Bolo neopísateľným zážitkom prechádzať sa po miestach, na ktorých sa písala história. Všetky tie miesta, kde na vás dýcha umenie a čas, zámok Schönnbrunn so svojím parkom a slávny Horný a Dolný Belvedér či Katedrála sv. Štefana. Po umení prišiel čas aj na vedu a fakty, a to najmä návštevou Prírodovedeckého múzea, ktorého  počiatky siahajú až do roku 1750, kedy cisár František 1. Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie, kúpil najväčšiu zbierku prírodnín od florentského obchodníka. Nezabudnuteľné boli aj exponáty vo Vojenskom, ale aj Technickom múzeu. Pre nás však bola lákadlom aj súčasná Viedeň s metrom, Mariahilfestrase a úžasný Práter a jeho atrakcie.

      Keďže sme na to všetko mali iba tri dni, snažili sme sa ich využiť na sto percent. Ostalo toho ešte veľa, čo by sa dalo vidieť, zažiť či skúsiť. Preto si dovolím na koniec povedať: "Wien, bis bald!"                                                 Sandra Ščerbáková, 8.A

      Jún vo Viedni - Obrázok 1 Jún vo Viedni - Obrázok 2

     • Súťaž družstiev mladých zdravotníkov v poskytovaní prvej pomoci - dve 1. miesta a zlatá medaila

     • Každoročne sa aj naši žiaci zúčastňujú súťaže v poskytovaní prvej pomoci, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž v Snine na počesť zakladateľa Henryho Dunanta. Aj tohto roku si naše tri družstvá - tretiaci, štvrtáci a gymnazisti zmerali sily na jednotlivých stanovištiach. Najprv museli ukázať svoje teoretické vedomosti o červenom kríži a zdravotnícke vedomosti. Potom prišiel rad na praktické činnosti: kardiopulmonálna resuscitácia na figuríne, ktorá nerobila problémy ani tým najmenším. Najmladší žiaci sa museli popasovať aj so zranením členka, kolena a tržnou ranou na dlani dievčat, ktoré sa zranili pri kolobežkovaní. Starší - stredoškoláci sa museli popasovať aj s autonehodou, či infarktom, opitým a nadrogovaným človekom, črepinami na dlani, otvorenou zlomeninou, pneumotoraxom. Naši žiaci si odniesli dve prvé miesta, najviac ich potešil pohár víťaza, zlatá medaila a vecná cena.

      Súťaž družstiev mladých zdravotníkov v poskytovaní prvej pomoci - dve 1. miesta a zlatá medaila - Obrázok 1 Súťaž družstiev mladých zdravotníkov v poskytovaní prvej pomoci - dve 1. miesta a zlatá medaila - Obrázok 2