• Deň študentstva 2017

     • Aj tento školský rok sme si spríjemnili Deň študentstva kultúrnym programom, ktorý pripravili študenti gymnázia našim žiakom na základnej škole. Výsledkom je zaujímavé video, v ktorom študenti naplno ukázali svoje talenty :)

     • Úspech žiačok gymnázia na Festivale vedy a techniky AMAVET 2017

     • Festival vedy a techniky AMAVET je jedným z hlavných podujatí Týždňa vedy a techniky  na Slovensku. Dvadsiaty ročník tohto festivalu sa konal 8. – 11. novembra 2017 v priestoroch INCHEBY EXPO v Bratislave. Najúspešnejší žiaci z krajských kôl súťažili v odboroch Matematika, Biológia, Chémia, Informatika a počítačové inžinierstvo, Elektronika a mechanika, Energia a transport, Geovedy, Environmentálne vedy, Medicína a zdravotníctvo, Fyzika a astronómia. 109 žiakov prezentovalo na celoslovenskom finále 74 projektov. Odbornú hodnotiacu komisiu tvoria vedci, vysokoškolskí pedagógovia a odborníci z praxe. Žiacke vedecké práce sú prezentované formou posterov a panelov a dosahujú medzinárodné parametre. Tí najúspesnejší mladí vedátori reprezentujú Slovensko na najprestížnejších svetových súťažiach.

      Festivalu vedy a techniky v Bratislave sa zúčastnili aj dve žiačky nášho gymnázia, kde postúpili ako víťazky Prešovského krajského kola. Svojím projektom Vplyv mikrovlnného žiarenia na klíčivosť zeleninových semien Ivanka Andrejčíková a Terezka Tomášová získali Cenu poroty. Zaujímavý výskum a prezentovanie výsledkov, obhajoba pred odbornou komisiou, laickou verejnosťou a študentmi rôznych typov škôl počas troch dní je namáhavý výkon pre ešte len žiačky sekundy osemročného gymnázia. Zážitky a bohaté skúseností z podujatia festivalu budú však motiváciou pre ďalšie ich prírodovedné projekty.

      video z odovzdávania cien

     • Naši študenti už štvrtýkrát v Belgicku

     • V pondelok 13. novembra sme sa plní dojmov vrátili z týždenného výmenného pobytu nazývaného KaMaSninO. Výmena štyroch zahraničných škôl sa konala už štvrtýkrát. Okrem nás sa jej zúčastnili aj Belgičania, Nemci a Španieli. Prvou časťou nášho pobytu bola cesta do belgického mestečka Overpelt. Pre mnohých z nás to bola celkom nová skúsenosť. Prvýkrát letieť lietadlom, cestovať cez časť Nemecka a Holandska, bývať celý týždeň v úplne cudzej belgickej rodine, rozprávať takmer celý čas po anglicky... Aj napriek rozpakom a obavám z bývania v hosťovskej rodine sme privítali túto príležitosť zlepšiť sa v angličtine, spoznať inú kultúru, iný kraj, a spriateliť sa so zahraničnými študentmi.

      Počas troch dní výmenného pobytu sme sa dopoludnia zúčastňovali  školských aktivít, učili sa Belgický tanec, piekli obľúbené belgické wafle, absolvovali sme niekoľko zaujímavých vyučovacích hodín, korčuľovali na ľade, riešili kvíz a popri tom všetkom sme sa navzájom spoznávali. Ďalšie dni sa niesli v duchu výletov, hromadných fotení a nakupovania. Prehliadli sme si krásne historické mesto Antverpy a taktiež Brusel, hlavné mesto Belgicka, a zastavili sme sa aj v Európskom parlamente. Popoludnia sme trávili spolu so svojimi hosťovskými rodinami. Okrem zaujímavého programu nás čakalo aj riadne otužovanie. Počasie v Belgicku bolo síce  veľmi podobné ako na Slovensku, no spôsob života je odlišný.  Mnohí ľudia sa všade prepravujú na bicykli, neprekáža im ani dážď, ani mráz.

      V piatok večer sa konala veľká rozlúčková párty a po nej nasledoval víkend v réžii belgických rodín. Čas strávený v zahraničí sa podpísal na zlepšení komunikácie v angličtine či na posilnení priateľských vzťahov medzi Slovákmi a Belgičanmi. Nečudo, že sa niektorým v pondelok ráno nechcelo ísť domov. Všetci sa už veľmi tešíme na návštevu Belgičanov, ktorí k nám zavítajú začiatkom februára.

       

                                                                                                   Kristína Anna Majcherová, študentka II. AG

     • Ruská pieseň na Dunaji s našou účasťou

     • V dňoch 20. a 21.10. 2017 sa v Trenčianskych Tepliciach uskutočnil siedmy ročník speváckeho festivalu Ruská pieseň na Dunaji. Tohto festivalu sa zúčastnili 4 študentky III.AG – Melánia Karaščáková, Silvia Kuchtaninová, Jana Petrovajová a Štefánia Ondicová a jedna žiačka Oktávy – Eva Mária Karľová. Študentky reprezentovali školu v 4 piesňach. Študentky pripravovala Mgr. Marcela Tomášová v spolupráci s Mgr. Matúšom Gavronom, ktorý vytvoril súťažné videozáznamy speváčok. Účastníčky festivalu hudobne doprevádzal Mgr. Matúš Jankaj. Podujatie tvorili workshopy, festival a slávnostný galaprogram. Účasť speváčok na galaprograme organizátori odmenili diplomom. Študentky mali možnosť spoznať nových ľudí a zdokonaľovať sa v ruskom jazyku, keďže celý program bol v ruštine a väčšina účastníkov podujatia bola ruskej národnosti.