• Europoslankyňa Monika Smolková predstavila svoju prácu v Európskom parlamente

     • Projekt Euroscola sme dnes 23. 11. 2018 zakončili besedou so slovenskou europoslankyňou, členkou Výboru pre regionálny rozvoj, členkou Delegácie pri Parlamentnom výbore pre partnerstvo EÚ Mgr. Monikou Smolkovou. Pani poslankyňa nám vysvetlila mýty týkajúce sa Európskeho parlamentu a práce europoslancov. Vyzdvihla dôležitosť Európskej únie pre Slovensko a ostatné členské štáty a povzbudila nás k voľbám, ktoré budú v máji 2019. Zároveň pozvala dvoch študentov na výstavu regionálneho rozvoja Slovenska do Bruselu v januári 2019.

      My ideme voliť a povedali sme to aj europoslankyni Mgr. Monike Smolkovej!

     • Košické Hanusove dni aj s našou účasťou

     • Od 19. do 23. novembra v Košiciach prebieha už 3. ročník kultúrno-akademického festivalu Košické Hanusove dni (KHD). Organizátori jedinečného festivalu, medzi ktorých patrí aj Sninčan Michal Čop, sa snažia predstaviť širokej verejnosti, a najmä mladým ľudom, kritický pohľad na súčasnú kresťanskú kultúru. Ide o podujatie, ktorého ambíciou je ponúknuť hodnotový program na priesečníku kresťanstva a dnešnej spoločnosti. Počas piatich dní festivalu sa predstaví viac ako 15 zaujímavých osobností nielen zo Slovenska, ale aj zo susedného Česka, Maďarska či Ukrajiny.

      Tohto roku sme boli na festivale aj my. V stredu 21. novembra 2018 sme si vypočuli hodnotovo-politickú diskusiu: Konzervatívci vs. Liberáli, s Martinom Luteránom a Martinom Dubécim. 

      Vo štvrtok, 22. novembra 2018 sme navštívili diskusiu kandidátov na prezidenta. Zuzana Čaputová, Milan Krajniak a František Mikloško debatovali s Michalom Magušinom o svojich hodnotách, prezidentských kompetenciách a otázkach, ktoré hýbu našou spoločnosťou.

      V stredu boli v Košiciach štvrtáci – Vlado Avuk, Aďo Drab a Vlado Lakata a vo štvrtok tretiačky – Anetka Gičová, Olívia Hancová, Anežka Hišemová, Zuzka Smoľaková a Kristína Majcherová. Dievčatá svojou účasťou prekvapili a potešili Zuzanu Čaputovú, ktorá našu školu navštívila dopoludnia v rámci projektu Euroscola :)

     • Zuzana Čaputová, kandidátka na prezidentku, diskutovala o eurovoľbách

     • Našu školu navštívila Mgr. Zuzana Čaputová, držiteľka prestížnej Goldmanovej environmentálnej ceny, kandidátka na prezidentku SR, advokátka a občianska aktivistka, 22. novembra 2018. Spravodlivosti a pomoci slabším zasvätila celý svoj profesionálny život. 14 rokov sa venovala problematike pezinskej skládky, ktorý dotiahla do úspešného konca. Bola presvedčená, že proti arogancii a neprávosti moci sa dá bojovať. Diskusia sa niesla v duchu myšlienky "Tentoraz idem voliť". Vyzdvihla dôležitosť každého hlasu potrebného pre zlepšenie života na Slovensku aj v EÚ.

      Povedz všetkým, že ideš voliť! My sme to povedali aj pani Mgr. Zuzane Čaputovej.

     • Povedz všetkým, že ideš voliť / Povec šickym, že idzeš voľic

     • Deň študentstva 2018

     • Každoročnou tradíciou našej školy je náučno-kultúrny program ku Dňu študenstva, ktorý sa konal 16.11. 2018. Program mala na starosti trieda 3.AG, ktorá zvolila temu Zlaté roky 20. storočia. Náučná časť sa niesla v téme Eurovoľby, kde si tretiaci pripravili scénku o osvete, prečo ísť voliť. Program ďalej pokračoval videami, scénkami a tanečnými číslami tried vo vybraných rokoch 20. storočia.

      Pre mnohých to bol čas ako každý iný. Pre nás bol tento spoločne strávený čas v niečom výnimočný. Opäť sme sa posunuli o krok v spoznávaní, vzájomnej spolupráci a prekonávaní prekážok.

      Video z Dňa študentstva bude odvysielané od 28.11.2018 do 5.12.2018 v regionálnej televízii TV Senior.

     • Beseda s diskusiou s Martinom Klusom, poslancom NR SR

     • Dňa 14. 11. 2018 sa konala beseda spojená s diskusiou s poslancom NR SR doc. PhDr. Martinom Klusom, PhD. MBA, podpredsedom Výboru pre európske záležitosti v rámci projektu Euroscola 2019, na tému: "Mladí ľudia a ich účasť v Eurovoľbách 2019." Pán poslanec ocenil myšlienku, že každý človek by mal ísť voliť. EÚ je inštitúcia, ktorá tiež prechádza zmenou. A ak chceme zmenu, musíme začať od seba. Prvý krok je využiť právo volieb a ísť voliť.

      Povedz šickym, že idzeš voľic. Povedali sme to aj poslancovi NR SR Martinovi Klusovi :)

     • Študentka Anetka Anna Dunajová si vybojovala postup na svetové finále súťaže Intel - ISEF

     • Celoslovenské finále Festivalu vedy a techniky AMAVET 2018 bolo opäť jedným z hlavných podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Súťažná prezentácia a vyhodnotenie 90 najlepších vedátorských prác z krajských kôl, ktoré postúpili na celoslovenské finále, sa uskutočnilo v dňoch 8. a 9. novembra 2018, v čase od 9:00 - 18:00 v areáli výstaviska INCHEBA, hala A0 v Bratislave. Na podujatí svoje projekty prezentovali aj mladí vedci z Ruska, Belgicka, Španielska a Mexika.

      Študenti našej školy nechýbali ani tento rok na tomto podujatí. Z krajského kola postúpili tri projekty, ktoré reprezentovali Prešovský kraj. Projekt Farbenie vlasov prezentovali študentky kvarty Timea Nacková a Anna Štofirová, projekt Klíčenie semien pod LED lampou obhajovala žiačka tercie Ivana Andrejčíková a študentka 3. AG Aneta Anna Dunajová prezentovala svoj výskumný projekt Detekcia chrípkového vírusu pomocou impendimetrického biosenzora. Študentky sprevádzala a pripravovala na súťaž učiteľka chémie Ing. Milana Buhajová.

      Kvarteto študentiek bolo mimoriadne úspešné. Ivanka Andrejčíková získala Cenu Festivalu vedy a techniky AMAVET. Anetka Anna Dunajová získala 1. miesto. Bude mať možnosť obhajovať svoj projekt na International Science and Engineering Fair – Intel ISEF. Je to najpredstížnejšia súťaž pre mladých vedcov na svete. Každoročne sa jej zúčastní približne 1800 študentov stredných škôl z viac ako 75 krajín a regiónov sveta. Tu majú možnosť prezentovať svoj výskum a súťažiť o ceny v priemere za 4 milióny dolárov. AMAVET je držiteľom národnej afiliácie vysielať za Slovensko víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET. Miestom konania súťaže Intel - ISEF bude Phoenix, Arizona, USA v dňoch 12. – 17. mája 2019.

      Našej študentke srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov a nápadov v jej výskumnej činnosti.
      Za vzornú reprezentáciu školy, mesta Snina aj Slovenska jej ďakujeme.

     • Pozvánka na Deň študentstva

     • Pozývame žiakov, študentov, rodičov a priateľov školy na kultúrny program pri príležitosti Dňa študentstva - 16. novembra 2018 v kinosále MsKaOS v Snine.

     • Beseda s Milanom Majerským, predsedom PSK

     • Dňa 5.11.2018 sa konala beseda spojená s diskusiou s predsedom PSK PaedDr. Milanom Majerským, PhD. v rámci projektu Euroscola 2019 na tému: "Prečo by sme sa mali zapojiť a ísť voliť?" Besedy sa zúčastnili žiaci gymnázia. Pán predseda PSK vyzdvihol hlavne tú myšlienku, že voliť má každý a každý hlas je dôležitý. „Všetko, čo robíme, je iba kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by tam chýbala.“ Citát Matky Terezy z Kalkaty. 

      Povedz všetkým, že ideš voliť. Povedali sme to aj predsedovi PSK Milanovi Majerskému :)