• Študenti z Izraela na výmennom pobyte v Snine

     • Dlho očakávané stretnutie s izraelskými študentmi sa uskutočnilo dňa 10. 4. 2019 v Humennom. Prvotný stres z nás opadol hneď po tom, čo sme sa s našimi hosťami začali zoznamovať lámanou angličtinou. Bohatý program sme začali hneď na druhý deň návštevou mesta Krakov či prehliadkou soľnej bane Wieliczka. Druhý deň bol náročnejší najmä po emocionálnej stránke, keďže naša cesta pokračovala do koncentračného tábora v Osvienčime a Birkenau. Rovnako ako obloha plakali aj mnohí z nás obzvlášť pri ceremónii, ktorou sme si uctili pamiatku všetkých zosnulých a pripomenuli si, aká dôležitá je spolupatričnosť a vzájomná úcta. Nasledujúce dva dni sme si predovšetkým upevňovali vzťahy. Našim priateľom sme ukázali kúsok Slovenska – mesto Humenné a Košice. Zaujala ich najmä synagóga na Puškinovej ulici v Košiciach, ktorá im pripomínala vzdialený domov. Ten sa im o kúsok priblížil v pondelok, keď s plnými kuframi naposledy nahliadli do našej školy v Snine. Pri lúčení okrem pozdravov na rozlúčku padali aj slzy, pretože sme si za tak krátky čas dokázali vybudovať pevné priateľstvá, ktoré plánujeme naďalej rozvíjať v slnečnom Izraeli. Dňa 1. 5. 2019 poletíme k našim kamarátom a s veľkým oduševnením budeme spoznávať ich kultúru.

     • Životné prostredie ako hlavná téma projektu Erasmus+

     • Aj v rámci projektu Erasmus+, v ktorom sa zameriavame na vzťah k životnému prostrediu, sa žiaci TERCIE a KVARTY rozhodli vyčistiť ulice mestskej časti Tabla a jej časti pod lesom. Žiaci spolu s učiteľmi naplnili 17 vriec komunálneho odpadu, čím prispeli k príjemnejšiemu pobytu všetkým, ktorí v tejto časti mesta žijú. Hlavným cieľom projektu je vypestovať u žiakov vnímavý vzťah k nášmu spoločnému bohatstvu, k prírode okolo nás, ale aj estetickému prostrediu našej školy a nášho mesta.

     • Euroscola - spoznávanie Európskeho parlamentu a metropol EÚ

     • Naša škola sa tento rok opäť zapojila do projektu Euroscola a umiestnila sa na krásnom 2. mieste. Vďaka tomu si 19. 3. 2019 zbalili žiaci 2.AG a 3.AG triedy svoje veci a odcestovali spoznávať metropoly Európy a Európsky parlament. Prvou medzizastávkou bol Mníchov v Nemecku. Poprechádzali sa po námestí Mareinplatz a prezreli si výstavu áut značky BMW, kde si najmä chlapci, ale aj dievčatá prišli na svoje. Na ďalší deň ich čakal bohatý a zaujímavý program v Európskom parlamente v Štrasburgu. Na pár hodín zaujali miesta európskych poslancov, rokovali na rôzne témy týkajúce sa najmä budúcnosti EÚ, dozvedeli sa ako funguje parlament, spoznali nových ľudí a získali nové informácie o členských štátoch. V noci sa presunuli do Paríža. Počas troch dní videli všetky najvýznamnejšie pamiatky, prešli niekoľko desiatok kilometrov, ochutnali francúzsku kuchyňu a zamilovali si atmosféru parížskych uličiek. V nedeľu sa chtiac-nechtiac museli rozlúčiť s Parížom a v nočných hodinách sa presunuli do Prahy. Orloj, Karlov most a Václavské námestie boli ich poslednými zastávkami pred cestou domov.